Z pewnością chcesz, by Twoje dziecko idealnie się rozwijało pod każdym względem i nie miało w przyszłości problemów zdrowotnych. Dzieci wymagają wszechstronnej opieki, a jedną z kwestii, o które należy zadbać są oczy. W tym wypadku nie trzeba na co dzień wykonywać skomplikowanych zabiegów, bo oczy są cały czas chronione przez powieki i rzęsy dziecka.

Są odpowiednio nawilżone i mają ochronę przed drobnymi zabrudzeniami. Mimo tego warto raz dziennie delikatnie przemyć oko solą fizjologiczną za pomocą wacika. Oko przemywamy od zewnętrznej strony do wewnętrznych kącików.

To tyle, jeśli chodzi o higienę. Niemniej dobrze jest pamiętać o dbałości o wzrok dziecka. Nie zapominaj, że maluch ma bardziej wrażliwe oczy i zbyt ostre światło może być szkodliwe.

Zaleca się żarówki o mocy maksymalnej 60 watów. Trzeba też unikać takiego ułożenia łóżeczka i lampy, przy którym dziecko mogłoby patrzeć wprost na źródło światła. Innym problemem może się okazać monitor komputera lub tabletu.

Nowoczesne monitory są dużo zdrowsze niż te, które stosowano powszechnie jeszcze dekadę temu. Wciąż jednak zbyt długie patrzenie na monitor może być szkodliwe. Długotrwałe patrzenie na ekran może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności – gałka oczna się wydłuża i światło zaczyna padać w niewłaściwy sposób.

Dziecko nie powinno też siedzieć zbyt blisko ekranu. To prawda, że aktualnie istnieje wiele ciekawych gier nawet dla najmłodszych dzieci – warto z nich korzystać, trzeba jedynie uważać na czas, jaki dziecko spędza przed monitorem.