Podkrążone oczy nie wyglądają zbyt dobrze. Sprawiają, że twarz wygląda starzej i mniej zdrowo. Nic dziwnego, że większość z nas woli unikać takiego efektu. Czasem jednak cienie się pojawiają i trudno nam powiedzieć skąd się wzięły.

Jakie mogą być przyczyny? Najczęstszym powodem jest zmęczenie i niedobory snu. Dodatkowo brak wypoczynku sprawia, że skóra twarzy nie jest wystarczająco dobrze odżywiona i robimy się bladzi. To sprawia, że cienie pod oczami są dużo bardziej widoczne, bo kontrastują z jasną cerą. Poza tym cienie pojawiają się wraz z upływem lat.

Gdy jesteś coraz starszy, skóra traci gęstość i jędrność. Skóra pod oczami jest szczególnie delikatna, więc takie zmiany szybko się na niej odbijają. Przyczyną cieni może być też jedna z wielu chorób. Cienie często pojawiają się u osób zmagających się z chorobami wątroby albo niedokrwistością.

Podkrążone oczy mogą też być wynikiem alergii. Jeśli krążenie jest zaburzone, a Twój nos cały czas zatkany, łatwo o cienie pod oczami. Jeśli nie chcesz zmagać się z efektem zaczerwienionych oczu, musisz uważać także na słońce. Gdy ekspozycja jest zbyt duża, zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się podkrążonych oczu.

Bezpośrednią przyczyną jest większa ilość melatoniny wytwarzanej m.in. pod wpływem promieni słonecznych. Gdy cienie bardzo Ci dokuczają zacznij od większej ilości snu.

Nie zarywaj nocy, kiedy nie musisz. Zwłaszcza, że spanie minimum sześć godzin dziennie jest kluczowe dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.