Zaburzenia wzroku mogą występować jako samodzielna choroba, ale mogą być również jednym z objawów choroby zupełnie innych narządów lub chorób ogólnoustrojowych. Najlepszym przykładem jest cukrzyca. Osoby, które cierpią z powodu cukrzycy mogą mieć również poważne problemy ze wzrokiem. Dotyczy to najczęściej ostrości widzenia, która stopniowo staje się coraz mniejsza.

Czasem prowadzi niemal do całkowitej utraty wzroku – np. chory ma jedynie poczucie światła, ale nie jest w stanie rozróżniać barw ani kształtów. Mogą się też pojawić inne przypadłości, takie jak ślepota obejmująca środkową część obrazu – chory widzi np. tylko dołem, tak, jakby miał zawiązane oczy, z prześwitem na dole.

Problemy ze wzrokiem mogą się pojawić również przy wszystkich zaburzeniach związanych z funkcjonowaniem tarczycy. Choroby gruczołu tarczowego powodują wyraźne zmiany w obrębie powiek oraz gałki ocznej. Pojawiają się tutaj przede wszystkim dwa wyraźne efekty, nazywane objawem Dalrympla oraz Graefego. Pierwszy dotyczy charakterystycznego opuszczania górnej powieki przy spoglądaniu w dół.

Drugi objaw to wytrzeszcz oczu – chory może wyglądać, jakby był wystraszony. W takim wypadku można zastosować chirurgię powiek, ale przede wszystkim stawia się na leczenie samych problemów z tarczycą. Przy skutecznej terapii zaburzeń pracy gruczołu tarczowego, ustępują również objawy związane ze wzrokiem. Niestety czasem mogą wystąpić objawy, których nie da się już uleczyć, takie jak wytrzeszcz złośliwy prowadzący do utraty wzroku.