Dla wielu osób najwygodniejszym sposobem na korygowanie wady wzroku są soczewki kontaktowe. Dużą zaletą soczewek jest to, że nie trzeba na nie cały czas uważać, jak na okulary. Nie każdy też dobrze czuje się w okularach ze względów wizualnych. Tymczasem soczewki praktycznie nie zmieniają wyglądu – proporcje twarzy i wielkość oczu dla zewnętrznego obserwatora pozostają takie same. Osoby w mocnych okularach mają wyraźnie powiększone lub pomniejszone oczy. Soczewki są wygodne, ale nie pozbawione wad.

Jedną z najważniejszych jest to, że wpływają negatywnie na procesy nawilżenia oczu. Równowaga wodna zostaje zachwiana, bo soczewka blokuje naturalny przepływ łez, które cały czas w niewielkich ilościach obmywają oko. To oznacza, że oczy są wysuszone i wymagają wsparcia z zewnątrz. Aby je zapewnić, możesz sięgnąć po jeden z preparatów z tzw. sztucznymi łzami. To ciecz, której skład przypomina łzę i w związku z tym środek jest bardzo przyjazny dla oka i zapewnia nawilżenie mocno zbliżone do naturalnego.

Do tego warto zadbać o odpowiednią ogólną ilość wody, jaka dociera do organizmu – innymi słowy, powinieneś pić dużą ilość wody. A raczej należałoby powiedzieć: odpowiednią ilość. Optymalna dawka to około 2 litry dziennie. Dbając o oczy, kobiety muszą też pamiętać o dokładnym demakijażu. Substancje zawarte w kosmetykach czy wypadające rzęsy mogą dostać się do oka i podrażniać jego wrażliwe okolice. Dlatego demakijaż powinien być wykonany dokładnie.

Warto dodatkowo przemyć oczy.