Migrena jest częstym schorzeniem i wiele osób niestety za autopsji wie na czym ona polega. Silny ból głowy zdecydowanie nie należy do przyjemnych doświadczeń, zwłaszcza, gdy migrenie towarzyszą dodatkowe efekty, np. w postaci chwilowej utraty widzenia w jednym oku.

To właśnie taka forma schorzenia jest nazywana migreną siatkówkową. Na szczęście utrata wzroku jest tylko chwilowa i wszystko wraca do normy bez interwencji lekarza czy wykonywania specjalistycznych zabiegów. Migrena siatkówkowa może się pojawiać regularnie, ale czasem jest to jedynie pojedynczy atak.

Podobnie, jak w przypadku innych typów migreny, wersja siatkówkowa może mieć różne przyczyny. Lekarze uważają, że w wielu przypadkach duże znaczenie ma genetyka. Nawet jeśli bezpośrednio nie powoduje bólu głowy, to może zwiększać podatność na czynniki, które prowadzą do migreny ocznej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa duży stres oraz mocne bodźce. Duże znaczenie ma również ilość snu – oczywiście niedobór powoduje zwiększone ryzyko ataku. Migrena może być też związana ze zmianami ciśnienia oraz zaburzeniami hormonalnymi.

Różny jest też przebieg ataku. Czasem ból i utrata wzroku są zsynchronizowane, innym razem ból może się pojawić, gdy wzrok już wróci do normy. Poza utratą wzroku możliwe są inne, lżejsze objawy, takie jak mroczki przed oczami, błyski światła czy nadwrażliwość na światło.

Nie ma niestety skutecznego leku, który wyeliminowałby migrenę. Terapia obejmuje więc przede wszystkim unikanie czynników, które mogą być bezpośrednią przyczyną ataku.