Okulary a soczewki kontaktowe – które z rozwiązań jest bardziej odpowiednie, wady i zalety używania

Lepiej wybrać okulary czy soczewki kontaktowe? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która po wizycie u okulisty dowiaduje się, że ma wadę wzroku. Zarówno okulary, jak i soczewki cieszą się dużą popularnością. Obiektywnie trzeba powiedzieć, że oba rozwiązania mają wady i zalety – trudno byłoby wskazać jedno z nich, jako najlepsze dla każdego. Zacznijmy od okularów.

Jakie plusy ma ich noszenie? Po pierwsze, okulary są znacznie wygodniejsze, gdy chodzi o aplikację i zdejmowanie. Po prostu wkładasz je na nos i tyle. A jak chcesz obserwować świat bez wspomagacza, to zdejmujesz i odkładasz na półkę. Tutaj jednak może też pojawić się wada.

Na przykład w trakcie spaceru możesz mieć problem z odłożeniem okularów w bezpieczne miejsce. Nie schowasz ich przecież do kieszeni, a nie każdy nosi ze sobą etui. Zaletą okularów jest również to, że są ostatnio modne i wiele osób kupuje tzw. zerówki, czyli okulary bez korekcji obrazu, jedynie dla efektu estetycznego.

A co z soczewkami? Zaletą soczewek jest to, że możesz je założyć rano i praktycznie o nich zapomnieć. Nie trzeba ich przecierać, tak, jak zabrudzonych szkieł w okularach. Soczewki mogą być też dla niektórych lepszym rozwiązaniem od strony estetycznej – nie wszyscy dobrze czują się w okularach. Soczewki aplikuje się raczej na cały dzień, więc jeśli potrzebujesz wzmocnienia dla wzroku np.

jedynie przy czytaniu, lepiej sprawdzą się okulary. Soczewki mogą być tez nieodpowiednie przy niektórych chorobach oczu.